Wczytuję dane...

Rodzaje drewna część 1.

Drewno to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu, ale nas interesuje najbardziej jako surowiec wykorzystywany do produkcji mebli. To naturalny, ekologiczny materiał - przy jego produkcji nie powstaje tak wiele zanieczyszczeń i odpadów jak w przypadku innych materiałów. Jest niezwykle trwałe – w przypadku mebli wykorzystywanych wewnątrz domu piękny dębowy stół wystarczy nam na wieki! Ponadto upływ czasu mu służy – zazwyczaj z wiekiem wygląda już tylko bardziej szlachetnie. Jeżeli jednak – głównie przez mechaniczne zużycie – zdecydujesz się go pozbyć – jego utylizacja jest mało szkodliwa dla środowiska.

Meble z drewna

Możemy pomalować je w dowolny sposób – dostępne są oleje, woski lub lakiery w kolorze naturalnym – wtedy nie zmieniamy kolorystyki mebla. Jeżeli chcemy nadać mu kolor – jest ich cała gama – szafka sosnowa w kolorze dębowym – czemu nie! Bielony regał dębowy? A może poszarzane półki? Możliwości jest bardzo dużo. Zachęcamy do wybierania mebli z materiałów naturalnych – przede wszystkim dlatego, że są dużo trwalsze niż np. płyta wiórowa. No i pięknie wyglądają, nadają pomieszczeniu charakteru, wpływają na nastrój jaki w nim panuje.

Meble z drewna

Poniżej charakterystyka rodzajów drewna wykorzystywanych przy produkcji naszych mebli – mamy nadzieję, że informacje te pozwolą dokonać trafniejszego wyboru!

Meble z drewna

Meble z drewna dębowego

Drewno dębowe – jedno z najpopularniejszych materiałów wykorzystywane do produkcji mebli głównie ze względu na swoją twardość – dzięki temu jest odporne na odkształcenia.

 • Doskonale nadaje się na półki, regały, stoły czy krzesła.
 • Dobrze radzi sobie z wilgocią – nie tak jak drewno egzotyczne – więc nie powinniśmy zbyt często wystawiać go na próbę. Raczej unikajmy drewna dębowego w łazienkach czy na tarasach. Jeżeli już tam jest – pamiętajmy o regularnej pielęgnacji – olejowaniu lub woskowaniu. Sposoby na przedłużenie trwałości drewna opiszemy w osobnym artykule.
 • Drewno dębowe kojarzone jest ze szlachetnością i luksusem – pięknie prezentuje się zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i tradycyjnych.

Meble z drewna

Meble z drewna sosnowego

Drewno sosnowe – równie popularne co drewno dębowe, ale dużo tańsze. Głównie ze względu na to, że szybko rośnie i jest łatwe w obróbce – łatwo się szlifuje, frezuje, wygładza – a meble z niej zrobione mogą przybierać najbardziej wymyślne kształty!

 • Wykończenie powierzchni (bejcowanie i lakierowanie) może być utrudnione ze względu na występującą żywicę – sosna dużo lepiej przyjmuje impregnaty.
 • Odznacza się jasną barwą i delikatnym usłojeniem – wprowadza ciepły i przytulny nastrój.
 • Jest też przyjazne dla alergików – wykazuje właściwości elektrostatyczne – nie przyciąga kurzu i zapobiega jego gromadzeniu się w powietrzu.
 • W porównaniu z drewnem dębowym – sosna jest bardziej podatna na odkształcenia, wgniecenia i zarysowania. Nie służy jej kontakt z wodą.
 • Szybko ciemnieje od nadmiaru światła – ale łatwo można ją przemalować na wybrany kolor.
 • Często wybierana jako tańszy zamiennik dębiny.

Meble sosnowe

Szafka-nocna-sosnowaSzafka nocna sosnowa

M

Właściwości drewna akacjowego

Drewno akacjowe – pochodzi z Ameryki Północnej i pozyskiwane jest z drzew należących do gatunku robinia akacjowa. Aktualnie dostępne jest niemal na całym świecie.

 • To drewno jest giętkie i elastyczne, a jednocześnie twarde – podobne do drewna dębowego – ale bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych – nie pęcznieje pod wpływem wilgoci, jest odporne na pleśń i grzyby.
 • Doskonale nadaje się na meble tarasowe i ogrodowe – może pozostawać na zewnątrz praktycznie przez cały rok.
 • Klasyczne usłojenie pasuje to tradycyjnego jak i nowoczesnego wystroju – dobrze komponuje się z każdym otoczeniem.  

Meble akacjowe

stolik ogrodowy akacja

Stolik ogrodowy z drewna akacjowego

stolik ogrodowy 

Właściwości egzotycznego drewna mango

Drewno mango – czyli drewno mangowca posiada odpowiednią twardość i jednocześnie duże możliwości rzeźbienia.

 • Ma charakterystyczny szarawy kolor, jest szeroko wykorzystywane do produkcji mebli naturalnych jasnych, rzeźbionych oraz białych (bielone drewno).
 • Doskonale nadaje się do produkcji mebli w stylu loftowym i rustykalnym.
 • Jest trwałe i odporne na wilgoć, meble wykonane z mangowca mogą stać w łazience, kuchni i na tarasie.
 • Jest twarde i odporne na zarysowania – doskonale nadaje się na stoliki, konsole, regały i półki.

Drewno mango

komoda-z-drewna-mangokomoda z drewna mango