Wczytuję dane...

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

Jesień rozgościła już na dobre – czas przygotować do zimy meble ogrodowe i wszystkie drewniane akcesoria. Nasze meble ogrodowe są impregnowane i zabezpieczane na etapie produkcji, ale regularna pielęgnacja pozwoli się nimi cieszyć także w kolejnych latach. Najczęściej wykorzystywane surowiec do produkcji mebli ogrodowych to drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe a także drewno akacjowe i drewno tekowe. Więcej o drewnie i jego rodzajach możesz przeczytać w poprzednich wpisach - rodzaje drewna część 1 oraz część 2.

Po co impregnować meble drewniane?

Pielęgnacja drewna sosnowego, mebli sosnowych, sosnowych donic, kwietników, pergoli pozwoli cieszyć się pięknymi meblami przez lata. Meble z drewna sosnowego należy zabezpieczać odpowiednim impregnatem przynajmniej raz w roku. W zależności od rodzaju drewna i oczekiwanych efektów możemy wybrać różne środki do pielęgnacji. Najczęściej wybierane środki do zabezpieczania mebli ogrodowych i elementów drewnianych to:

  • impregnaty,
  • woski,
  • oleje,
  • lakiery i emalie.

Impregnacja mebli ogrodowych - impregnat i lakierobejca

Do zabezpieczenia miękkich gatunków drewna - takich jak sosna czy świerk - bardzo dobrze nadaje się impregnat – to preparat na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych, który głęboko wnika w strukturę drewna uwypuklając usłojenie, a jednocześnie zabezpiecza przed pleśnią czy owadami. Dostępne są impregnaty zmieniające kolor –  możemy zabezpieczyć meble ogrodowe jednocześnie odświeżając ich wygląd.

impregnowane-drewno

Przed rozpoczęciem impregnacji drewnianej architektury ogrodowej należy uważnie ocenić jej stan– czy drewno posiada uszkodzenia mechaniczne lub spowodowane przez glony czy grzyby. Uszkodzenia należy naprawić, a zabrudzenia dokładnie wyczyścić. Ważne, aby usunąć pozostałości farb czy lakierów. Idealnie jest zeszlifować starą powierzchnię, ale nie ma takiej konieczności. Dobrej jakości środek impregnujący nada pięknego wyglądu nawet najbardziej wymagającej powierzchni.  

impregnowana-leżanka-ogrodowa

Do twardszych gatunków drewna (na przykład do mebli z drewna dębowego) dobrze nadaje się lakierobejca. Na rynku jest dostępnych mnóstwo kolorów – także takie nieoczywiste kolory jak zielony czy niebieski. Lakierobejca uwypukla naturalne usłojenie drewna jednocześnie zabezpiecza nadając piękny kolor. Meble są miłe w dotyku i nie tracą swojego uroku.

Impregnacja drewna olejem i woskiem

Meble ogrodowe można także olejować i woskować. Olej wnika głęboko w strukturę drewna dzięki czemu olejowana powierzchnia nie łuszczy się i nie pęka a jednocześnie tworzy zewnętrzną zabezpieczającą warstwę. Wybierając środek do impregnacji należy pamiętać, że olej nie może być stosowany na drewno, które było wcześniej impregnowane lub lakierowane. Nie będzie mógł dobrze wsiąknąć więc nie zapewni skutecznej ochrony.

Olej należy dostosować do gatunku z którego wykonane są meble ogrodowe. W zależności od gatunku drewno różni się od siebie zawartością naturalnych żywic i strukturą. Co oznacza, że poszczególne gatunku lepiej lub gorzej wchłaniają. Do miękkich gatunków drewna (sosna, świerk) wybieramy olej z dużą zawartością utwardzających żywic, do gatunków egzotycznych lub mebli dębowych wybieramy oleje o mniejszej zawartości żywic.

impregnowana-skrzynia-ogrodowa

Kiedy impregnować meble ogrodowe?

Impregnację przeprowadzamy w zadaszonym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Należy unikać skrajnych temperatur – tego typu zabiegi pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzać jeśli temperatura oscyluje wokół 10-20 stopni. Zabezpieczamy meble sosnowe nakładając cienką warstwę impregnatu wzdłuż usłojenia. Po wyschnięciu, jeżeli efekt nas nie zadowala – można nałożyć drugą warstwę impregnatu. Preparat nakładamy wałkiem malarskim lub specjalnym pędzlem. Pozostałości impregnatu wcieramy szmatką.

Zabezpieczanie drewnianych mebli ogrodowych najlepiej powtarzać dwa razy w roku – na wiosnę – aby nadać pięknego wyglądu po zimie – oraz jesienią, aby odpowiednio zabezpieczyć je na sezon zimowy.

Pamiętajmy, aby mebli ogrodowych nie przechowywać w zbyt ciepłych miejscach ponieważ mogą za bardzo przeschnąć – najlepiej – jeśli znalazłoby się dla nich miejsce w garażu lub ogrodowej altanie – w miejscu chroniącym przed opadami i zapewniającym wentylację.